środa, 6 lutego 2019

Jak pozbyć się zajadów?

Wiele kobiet boryka się z problemem zajadów (szczególnie zimą), czyli przesuszonej skóry wokół ust, która potrafi pękać do krwi i zaognione wygląda bardzo nieestetycznie. Ja niestety też mam ten problem i u mnie niestety jest to najprawdopodobniej spowodowane spadkiem żelaza/ anemią w organizmie. Chociaż są też inne przyczyny ich powstawania np. infekcja, osłabienia organizmu wywołane antybiotykoterapią, cukrzycą lub też nieodpowiednią higieną jamy ustnej. Jeśli jesteście ciekawi jak sobie z tym poradziłam to zapraszam do czytania. 
Leczenie zajadów należy rozpocząć jak najszybciej. Jak tylko wyczujemy, że kąciki ust zaczynają swędzieć lub być zaczerwienione należy zacząć je leczyć. Ja stosowałam olejek lawendowy, który nakładałam w małych ilościach na oczyszczoną i bez makijażu skórę (może powodować lekkie pieczenie, szczególnie na tych bardziej zaognionych miejscach). Następnie po wchłonięciu się olejku nakładam apteczny krem Herpex, który szybko się wchłania i nadaje się nawet pod makijaż. "Rytuał" powtarzam dwa razy dziennie aż do całkowitego wygojenia. 
W tym roku niestety bardzo późno zaczęłam walkę z zajadami i zajęło mi to dłużej, ale rozpoczęte leczenie w odpowiednim czasie hamuje rozwój zmian i pozwala pozbyć się nieestetycznych plam w tydzień. Poza tym, jeśli u Was zajady są spowodowane również spadkiem żelaza warto zacząć je suplementować i jeśli często nawracają lub nie da się ich wygoić domowymi sposobami należy odwiedzić lekarza. 
Macie jakieś sposoby na zajady czy raczej Was ten problem nie dotyczy?
Pozdrawiam, Eliza.

14 komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...